Ste gurmán alebo gurmet?

Sedíte v spoločnosti a pochutnávate si na najlepších lahôdkách či špecialitách pripravených z najkvalitnejších surovín. Spolusediaci vás nazvú “gurmánom”. Avšak nesprávne. Nie ste gurmán, ale…

…gurmet.  Pretože gurmán je v preklade vyslovene “žrút, nenažranec”.

Výraz “gurmet” sa po dlhé roky čoraz viac zneužíval a tak dostal nesprávny význam. Ľudia ho používajú veľmi často napriek tomu, že mnohí nevedia čo je jeho správny význam, Gurmet sa totižto viac zaujíma o kvalitu ako o kvantitu. Vie plne vychutnať a zároveň ohodnotiť kvalitu jedla, jeho chuťi a pripravu. Takisto vie dobre vychutnať a ohodnotiť dobré víno, vyzná sa vo výbere vín, k akému jedlu sa hodia a pod. Potrpí si aj na vkusne upravený tanier,  celkovú úroveň obsluhy a prezentácie jedla. 

Gurmána na rozdiel od gurmeta zaujíma viac kvantita ako kvalita. I keď niekedy môže predstierať práve opak. Tento typ človeka sa k jedlu a pitiu stavia dosť neohrabene, teší sa z veľkých porcií a reštaurácie celkom tento typ zákazníka preferujú, pretože mu vyhovuje veľa typov jedálnych lístkov (hlavne tie, kde je dostatočne veľká gramáž porcie). Nech je to hocičo, ale nech je toho veľa a nech sa poriadne nasýtim. To je jeho krédo. 

Alebo ste labužník? Ak áno, viete si pochutnať na všetkom, čo vám chutí, čo máte radi a nezáleží, či je to lacné alebo drahé, či to dostanete v luxusnej reštaurácii alebo či vám to navarí priateľka alebo mama. Nezáleží ani na tom, či je to pripravené podľa presných gastronomických pravidiel alebo práve fičiacich módnych trendov. 

Tak, aký ste typ?

Pomocný zdroj: http://www.anniebissett.com

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s