Elektronické sféry šesťdesiatnikov…

Zásadné albumy nevznikajú každý rok. Sú zásadné tak, že možno o nich vyučovať a ešte k tomu vždy zbúrajú hranice a predsudky. Asi na to treba dozrieť a získať nadhľad, pretože kľúčové albumy v poslednej dobe vyprodukovali hlavne “šesťdesiatnici”. Zbúrali akékoľvek debaty o tom, že “ja hrám ambient či elektroniku a ty len brnkáš do gitary, prípadne mlátiš do bicích a ty zase len točíš gombíkmi na mixoch…”

To, že kombinácia elektroniky s dobre načasovaným konceptom rock/sixties/blues zvuku, príp. využitie typických znakov umelcov v jednom projekte zaujímavo funguje nás už bravúrne presvedčil napr. Paul McCartney v elektronickom projekte The Fireman (albumy Strawberries Oceans Ships Forest, Rushes a Electric Arguments), Alan Wilder s projektom Recoil, David Byrne s Brianom Enom  , v Čechách bratia Vozáryovci v spojení s Mejlom Hlavsom (projekty Magické noci, Fiction alebo Šílenství) alebo u nás Laco Lučenič s posledným albumom XLL (Lučenič mimochodom začínal u nás ako prvý s elektronikou už s albumom Bodliak na plavkách či Zastávky na znamenie a pokračuje dj-setmi dodnes).

Ďaľší zásadný hudobný počin vyšiel práve teraz z kombinácie pionierov ambientu a elektroniky formácie The Orb, ktorí si prizvali k spolupráci Davida Gilmoura z legendárnych Pink Floyd. Nový album Metallic Spheres opäť len potvrdzuje pravidlo, že kvalitný hudobníci existujú vo všetkých štýloch…album je zložený z dvoch dlhých skladieb, ktorými sa prelínajú jednotlivé “jam sessions” hudobníkov. Gradujúca elektronika a do toho “kúrenie” (kamarátov krásny a výstižný opis pre geniálne gitarové sóla) Davida Gilmoura. Gilmour to ešte ofarbil aj spevom a ja sa neviem zbaviť  pocitu, že znova počujem tú naliehavosť v hlase, ktorá je cítiť aj v albume floydov The Wall. Celé to očesal známy producent Youth, ktorý sa postaral aj o posledný album Cartneyho projektu The Fireman (a je to počuť:)).

Zostáva len veriť, že takýchto albumov bude viac a že sa stále robí dobrá hudba…len treba hľadať.

Doporučujem počúvať na dobrých slúchadlách…

Reklamy

One thought on “Elektronické sféry šesťdesiatnikov…

  1. Spätné upozornenie: Teror zvuku « LOUD|site

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s