Nekonečne naživo s Petrom Mukom

Mám znova ten istý pocit, ako som mal pri správe, že zomrel Hutchence, Egon Bondy, Cobain, Filip či Hlavsa. Petr Muk tu už nie je a je ťažko definovať pocit, ktorý sprevádza zrejme väčšinu ľudí, ktorí ho poznali alebo sa stotožnili s jeho odkazom. Je to tvrdá rana, som zarmútený a zároveň cítim zlosť – že to takto osud sveta zariadil. Petr Muk v každom prípade tu nechal odkaz, ktorý si zaslúži, aby sa v ňom pokračovalo. Odkaz, aby sa stále robila dobrá hudba/odkaz, aby mali hudobníci svoju tvár/odkaz, aby napriek úspechu zostala každému pokora a “potreba, na nič sa nehrať”.

Keď sme mali 15 – 16 rokov a sme nevedeli čo zo sebou, tak to bol práve aj Petr Muk, ktorý mi ukázal, že mať “vlastný názor a vlastný smer” je O.K., že kvalitná a nadčasová hudba sa dá robiť aj v bývalom Československu. Pomohol mi nasmerovať, keď som riešil môj vzťah k viere a nemýlil sa, keď definoval v mnohých rozhovoroch, že nemusí to byť práve judaizmus, ale stačí niečomu veriť a dostať sa k tomu, čo cítime niekde vo vnútri…pomohlo…a ja som si našiel cestu, ktorá je síce dlhá, ale aspoň definovaná.

Nepochybne zaslúžený úspech a bravúrna koncepcia Oceánu či Shalomu bola výsledkom spojenia excelentného hlasového fondu a muzikantského umenia bratov Vozáryovcov a Kučeru. Sólová dráha vytvorila rozpaky publika, ale zaznamenala ďalší úspech, ktorý pokračoval rad radom – tak ako albumy šli jeden za druhým. Ortodoxných fanúšikov zrejme unavila Petrova účasť v komerčných programoch – ale vadí to? Robil predsa to, čo mu vnútorná sila hovorila, že je O.K. A to sa mi práve na Petrovi páčilo. Šiel svojou cestou a vytrval. Vytrval aj v časoch, keď Oceán a Shalom bol už minulosť a musel sa postaviť opäť na “svoje” a začať odznova. Naposledy sme sa stretli asi pred 8 rokmi pred koncertom – žiadne hviezdne maniere, normálny človek s pokorou a silou pracovať na niečom novom. Minulý rok sme ešte vymenili pár slov aspoň mailom. Aj vtedy sršala z mailu sila a pokora. A vo všetkom sa prejavovali jeho hodnoty, s ktorými som sa dávno stotožnil. Ak mám dať môj odkaz Petrovi na papier, tak si dovolím použiť slovné spojenie zo skladby p. Kučeru – “Nekonečne naživo”.

Reklamy

7 thoughts on “Nekonečne naživo s Petrom Mukom

  1. Spätné upozornenie: » “Otvorené” outro WLL

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s