Brian Eno “betónuje základy”…

…tentokrát si k spevneniu základov prizval ešte aj bývalého lídra skupiny Talking Heads, Davida Byrna. Alebo prizval on jeho? V každom prípade vznikol slušný základ pre ďaľšie roky. Páni betónovali opäť základy, hudby.

 Briana Ena snáď netreba predstavovať. Ten, kto aspoň trochu sleduje vývin hudobnej scény vie, že zakladateľ ambientu Brian Eno má prsty v mnohých projektoch (hudobných, multimediálnych), ako producent, spoluautor alebo ako samotný autor. Kde sa objaví, tam možno očakávať aj dobrý výsledok. Príkladom je niekoľko stoviek albumov, či aj posledný producentský vstup v prípade kapely Coldplay a výsledok – znamenitý.

Tentokrát však Brian Eno vydal konečne aj ako autor samotnú dosku v spolupráci s Davidom Byrnom: Everything That Happens Will Happen Today. Tým len znova upevnili základy hudobnej scény. Už na prvé počutie vás album dostane. Úvodná Home vo vás evokuje pocit, že je “všetko pekné a čo znamená pre vás domov”. Tretia I Feel My Stuff zase hraničí s absolútnym výkonom oboch pánov – to hádam nahrali na jeden krát a už nikdy nezopakujú. Čo ma však absolútne dostalo je súhra a vyváženosť oboch autorov. Album počúvam asi 100x a nedá sa povedať kto prevažuje, tam je to naozaj 50 na 50. Už v minulosti sa pánom podaril podobný hudobný počin albumom My Life In The Bush Of Ghosts – a ak máte radi elekroniku je určený práve pre vás:) 

Ja vždy tvrdím, že hudbu (a kultúru vôbec) tvorí akási pyramída, ktorá stojí na veľmi pevných základoch. Tie základy tvoria ozajstní páni hudobníci (nedá sa vymenovať všetkých, ale napr. Peter Gabriel, Joe Cocker, Daniel Lanois, The Rolling Stones, Pink Floyd, Beatles, David Bowie, samotný Eno…, u nás Dežo Ursíny, Peter Lipa, Laco Lučenič, Marián Varga, Peter Breiner…), ktorí dlhé roky tvorili a niektorí chválabohu ešte tvoria naozaj slušné základy. A na vrchole pyramídy sú práve rotujúce jednotky hitparád, ktoré sa na tenkom špicy udržia len jednu sezónu, a ak vytrvale pracujú posunú sa viac a viac k základom. Tie základy však treba stále spevňovať, pretože z nich smutne vypadávajú niektoré tehličky (Michael Hutchence, Johny Cash, J.L.Hooker, časť Beatles, Mejla Hlavsa a pod.) Spevňovať sa dá aj takýmto albumom. Ukážky skladieb sú k dispozícii na stránke venovanej práve albumu – nechajte sa presvedčiť.

Tak preto to betónovanie v úvode:)

Reklamy

3 thoughts on “Brian Eno “betónuje základy”…

  1. Spätné upozornenie: Teror zvuku « LOUD|site

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s